Cedit mah. Turan güneş cad. Gümüş apt. Baç PTT Karşısı No: 16/A Kat : 1 İzmit / KOCAELİ

Kanal Tedavisi

Kök kanal tedavisi hem hekim hem de hasta açısından sabır ve özveri gerektiren bir tedavidir.

Kanal tedavisi dişi çekmemek için son şanstır.

Pulpa (sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak doku), kendini tamir edemeyecek derecede hasar gördüğünde ölür. Genellikle buna, kırık diş lerdeki veya derin çürüklerdeki bakteriler sebep olur. Ölü pulpa dokusunda üreyen bakteriler dişin içinde iltihaba yol açar. Hasar görmüş veya hastalanmış pulpa çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokular enfeksiyona (apse) maruz kalır ve sonunda diş tamamen kaybedilir.

Kanal tedavisinde amaç, hiç değilse dişin sert dokularını koruyarak ağızda kalmasını sağlamaktır. Böylelikle çevre dokuları (kemik vs.) korunmuş olur, çiğneme ve estetik sorunlar da daha baştan önlenir. İleride kanal tedavili dişlerde renklenme olsa bile devital beyazlatma işlemi ile doğal rengine kavuşturulabilir.

Anestezi maddeleri sayesinde hastalar tedavi sırasında ağrı hissetmezler. Tedavi sonrası birkaç gün hassasiyet veya ağrı olabilir. Bütün bu şikayetler basit ağrı kesicilerle ortadan kalkar.

Kanal tedavisinin süresi genellikle dişin durumuna bağlıdır. Dişinizdeki ağrı ve iltihap belirtileri geçene kadar pansuman yapılması gerekebilir. Bu da bir kaç seans sürebilir.

Çok seanslı kanal tedavilerinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da randevuların sıklığıdır. Hastalar mutlaka randevularına sadık kalmalı ve randevu sıklığı diş hekiminin önerdiği şekilde olmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre kanal tedavisinin başarısı % 98 'dir.

Kanal tedavisi gerektiren durumlar
» Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet
» Çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat çiğneyememe
» Kendi kendine başlayan özellikle de geceleri başlayan ağrı
» Dişin renk değiştirmesi
» Dişe yakın bölgede şişlik
» Dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı veya elle hissedilen şişlik.


Kanal tedavisinin aşamaları
1. Öncelikle ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.
2. Daha sonra çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.
3. Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Bazı ilaçlar ile kanallar yıkanarak (dezenfektan ve antimikrobiyal solüsyonlar) iyileşme hızlandırılabilir.
4. Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur.
5. Bazı vak'alarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şekilde kanal tedavisini bitirmek mümkündür.
6. Kanal doldurulduktan sonra ağızda görünen kısmına normal dolgu ve gerekirse kaplama yapılır.

Eğer diş tekrar enfekte olmazsa ve çürümesini önleyici tedbirler alınırsa, ömür boyu bu dolgu kullanılabilir. Düzenli diş hekimi kontrollerinizde enfeksiyonun başlangıcını yakalayabilirsiniz. Kanal tedavili dişler artık ölü olduğu için kendini içerden besleme ve tamir etme özellikleri yoktur. Dolayısıyla yıllar sonra kırılgan hale gelebilirler, çiğneme basıncına dayanamayacağı düşünülen kanal tedavili dişlere kuron kaplama yapmak dişin ömrünü uzatabilir.

ONLINE RANDEVU

!
!
!
!
İptal
LÜTFEN DOKTORUNUZU SEÇİNİZ
LÜTFEN DİKKAT BU FORM GEÇİÇİ RANDEVU TALEBİ FORMUDUR. TAM ZAMANLI RANDEVU İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZLA İLETİŞİME GEÇİNİZ...