Cedit mah. Turan güneş cad. Gümüş apt. Baç PTT Karşısı No: 16/A Kat : 1 İzmit / KOCAELİ

Laminate Veneer (Yaprak Porselen)

Estetik sorunları olan dişlerin ön yüzeylerine, istenen renk, boy ve formda hazırlanan çok ince yapıdaki porselen yaprakçıkların yapıştırılmasıyla düzeltildiği tedavi şeklidir. Bu yöntemde kuron kaplama uygulamalarından farklı olarak sağlıklı dişlerin çok fazla kesilmesine gerek yoktur. Genellikle dişler hiç kesilmeden uygulanabildiği gibi dişlerin sadece ön yüzeylerinden 0.3-0.5 mm kadar çok ince bir diş tabakası kaldırılarak da uygulanabilmektedirler. Hazırlanan yaprak porselenler diş yüzeylerine özel bonding (özel yapıştırıcı ara madde) teknikleriyle yapıştırılırlar. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sayesinde gelen ışığın geçmesine imkân tanırlar. Bu sayede doğal diş gibi görünürler ve estetik görünümleri son derece başarılıdır.

Porselen laminalar hangi durumlarda yapılabilir?
» Ön dişlerinde kırık olan kişilere,
» Dişlerinin ön yüzeyleri çeşitli faktörler (sert fırçalama vb) nedeniyle aşınmış olan kişilere,
» Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere,
» Dişlerinde çapraşıklık olup ortodontik tedavi ile tel – braket takmak istemeyen kişilere,
» Ön dişlerinde büyük dolgulara bağlı renk değişikliği olan kişilere,
» Dişlerinin arasında boşluklar olan kişilere
» Gülme sırasında üst dişleri hiç gözükmeyecek kadar diş boyutları kısa olan kişilere uygulanabilmektedirler.

Porselen laminaların yapım aşamaları nasıldır?
Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki çürükler ve eski dolgular temizlenir, gerekirse ön yüzeyinde çok ince bir kazıma işlemi yapılır. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Laboratuvarda özel seramik malzemeden dişinize yapıştırılacak olan yaprak hazırlanır. Son olarak da hazırlanan porselen yaprakçık dişinize özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır.

Porselenler lamina tedavileri ne kadar sürede tamamlanır?
4-7 gün gibi kısa bir süre içerisinde hasta estetik görünümüne sahip olabilmektedir.

Porselen laminalar dayanıklı mıdır, kırılır mı?
Porselen laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Kesinlikle kırılmazlar, ancak doğal dişin de kırılmasına neden olabilecek durumlar yaprak porselene zarar verebilir.

Avantajları nelerdir?
» Dişleri küçültmeden yada çok küçük bir müdahale (0,3-0.5 mm) ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir. » Porselen bir uygulama yapıldığı anlaşılamayacak kadar doğal görünümlüdürler.
» Çay, kahve ve sigara gibi dış etkenler ile renk değiştirmezler.
» Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirirler.
» Dişlerin dil tarafında hiçbir işlem yapılmadığından hastalar yabancılık hissetmezler. Dolayısıyla adaptasyonu çok kolaydır. » Aşınmalara karşı çok dirençlidirler. Dişi korurlar ve çürük gelişmesine engel olurlar.
» Dişinize yapıştırıldıklarında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı dirençleri çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir laminayı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
» Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. Yani dişlerinize hiç bir müdahelede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturalacak değişiklik size gösterilebilir.

ONLINE RANDEVU

!
!
!
!
İptal
LÜTFEN DOKTORUNUZU SEÇİNİZ
LÜTFEN DİKKAT BU FORM GEÇİÇİ RANDEVU TALEBİ FORMUDUR. TAM ZAMANLI RANDEVU İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZLA İLETİŞİME GEÇİNİZ...